NAPISZ DO NAS

Czy warto wybrać taryfę G12 i jak na niej zaoszczędzić?

Taryfa G12 jest odpowiednim wyborem dla osób przebywających w ciągu dnia poza domem lub korzystających z ogrzewania elektrycznego. Atrakcyjna cena prądu w godzinach nocnych gwarantuje niższe comiesięczne rachunki.

Taryfa G12 to obecnie druga najchętniej wybierana opcja przez klientów indywidualnych w całym kraju. Dzięki tańszej strefie nocnej oszczędności roczne mogą wynieść nawet kilkaset złotych.

Czym jest taryfa G12?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to w ogóle jest taryfa. Najprościej rzecz ujmując, stanowi ona plan cenowy, według którego jesteśmy rozliczani przez sprzedawcę energii elektrycznej. Taryfa G12, znana także jako taryfa nocna, jest drugim (po taryfie G11) najpopularniejszym wariantem wybieranym przez klientów. Tym, co ją charakteryzuje, jest wydzielenie dwóch stref, w których obowiązują różne stawki za energię.

Warto rozszyfrować skrót G12:

Należy dodać, że w ofertach dostawców prądu dostępna jest także taryfa G12w. To specjalna grupa taryfowa, która dodatkowo zapewnia niższą cenę za energię w weekendy.

Dla kogo taryfa G12 będzie odpowiednia?

Jak już wspomniano, taryfa G12 przeznaczona jest dla gospodarstw domowych i klientów indywidualnych. Mogą z niej jednak korzystać także podmioty takie jak: akademiki, kantyny, hospicja, domy dziecka, klasztory, przedstawicielstwa dyplomatyczne.

Taryfa G12 to rozwiązanie optymalizujące koszty comiesięcznych rachunków dla osób, które potrafią rozplanować swoje obowiązki tak, aby korzystać z energii elektrycznej w tańszych godzinach. Najwięcej prądu w przypadku odbiorców, do których skierowana jest taryfa G12, pobierają urządzenia grzejne na prąd, AGD, np. pralka, zmywarka, a także telewizory, komputery i projektory multimedialne.

W jaki sposób obliczyć najniższe koszty prądu? Przede wszystkim należy zacząć od analizy codziennych czynności i porównania ich z wydzielonymi strefami. Godziny w taryfie G12 są następujące:

Warto zwrócić uwagę na pory nocne i popołudniowe, ponieważ wtedy ceny za kWh są najniższe. To szczególnie istotne, jeśli w mieszkaniu lub lokalu zainstalowano ogrzewanie elektryczne, które charakteryzuje się energochłonnością. Wybierając taryfę G12, można wiele zaoszczędzić, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy moc grzania determinuje spadek temperatury za oknem. Taryfa G12 nie sprawdzi się natomiast w przypadku nieregularnego zużycia prądu, kiedy niektóre zadania wykonywane są w droższych porach.

Wariancją taryfy G12 jest grupa taryfowa G12w, na którą powinni zwrócić uwagę klienci wykorzystujący najwięcej prądu w weekendy. Skorzystać z taryfy G12w nie mogą jednak wszyscy. Jej dostępność zależy przede wszystkim od sprzedawcy prądu, zainstalowanych urządzeń pomiarowych lub od minimalnego rocznego zużycia. Wartość, jaką należy spełnić, określa dany dostawca, może więc być różna.

Jak obliczyć opłacalność zmiany na taryfę dwustrefową?

Taryfa G12 zachęca niskimi cenami w nocy. Nie należy jednak bez zastanowienia po nią sięgać, gdyż może się okazać, że zużycie prądu w strefie popołudniowej jest zdecydowanie wyższe, a to niestety przełoży się też na wyższe rachunki.

Najprostszą metodą obliczeniową, jaką bada się opłacalność zmiany, jest spisywanie stanu licznika o różnych porach dnia. Najefektywniej robić to rano, po południu i wieczorem. Wartości uzyskane w ciągu kilku następnych dni pozwolą określić proporcje, w jakich zużywana jest energia elektryczna. Jeśli największe zużycie odnotowuje się od wieczora do rana, to taryfa G12 może przynieść spore oszczędności. Jeśli jednak najwięcej kWh wykorzystuje się w godzinach 15.00–22.00, czyli wtedy gdy cena prądu rośnie, być może lepiej pozostać przy jednostrefowej taryfie G11.

Szacuje się, że opłacalność zmiany taryfy na G12 występuje przy założeniu, że co najmniej 30% wzmożonego zużycia energii przeniesie się na tańsze godziny.

W jaki sposób zmienić taryfę na G12 lub G12w?

Doszedłeś do wniosku, że warto zmienić obecną umowę i spróbować oszczędności z taryfą G12? Wystarczy, że skontaktujesz się ze swoim sprzedawcą prądu lub zalogujesz się do swojego konta w elektronicznym Biurze Obsługi Klienta. Cała procedura zmiany taryfy nie jest skomplikowana. Polega na wypełnieniu odpowiednich wniosków, a następnie złożeniu ich u danego operatora drogą mailową lub osobiście.

Czy zmiana taryfy kosztuje? Otóż nie! Raz do roku możesz bezpłatnie dokonać zmiany taryfy, nawet jeśli wymaga ona wymiany licznika lub przeprogramowania obecnego. Wszystkie działania zazwyczaj trwają od 2 tygodni do miesiąca.

Na taryfę G12 możesz zdecydować się także wtedy, gdy zmieniasz dostawcę prądu. Odbiorcy tacy nazywani są TPA (z angielskiego Third Party Access) i często mogą skorzystać z atrakcyjnych dodatków. Jednym z nich jest możliwość zawarcia umowy na czas określony z gwarantowaną ceną. Należy jednak pamiętać, że przedwczesne wypowiedzenie umowy lub chęć jej zmiany może skutkować wysokimi karami umownymi.

Oferty oraz promocje najlepiej sprawdzić w porównywarkach cenowych, które dostępne są w Internecie. Wystarczy podać średnie roczne zużycie prądu oraz miejsce zamieszkania, by system przeanalizował dostępnych dostawców prądu w danej okolicy.