Czy opłaca się instalować baterie słoneczne? | ESOLEO

NAPISZ DO NAS

Instalowanie baterii słonecznych – czy się opłaca?

Na opłacalność instalacji baterii słonecznych może mieć wpływ wiele aspektów. Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na to, czy dana instalacja jest odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb. Istotna bywa także cena oraz jakość elementów.

Montaż instalacji baterii słonecznych może być opłacalny. Warto na etapie inwestycji dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej, by w pełni zaspokoić zapotrzebowanie gospodarstw na energię. Istotną kwestię stanowi również cena zakupu instalacji oraz możliwość skorzystania z dotacji. Pomogą one w znaczący sposób skrócić czas zwrotu instalacji. W przypadku modeli opartych na akumulatorach opłacalność inwestycji jest inna niż w przypadku tych podłączonych do sieci energetycznej. Jednak w przypadku instalacji akumulatorowych, gdy nie ma możliwości podłączenia do sieci energetycznej, opłacalność instalacji przestaje mieć tak duże znaczenie, a znacznie ważniejsza staje się wygoda użytkowania.

Co wchodzi w skład instalacji baterii słonecznych?

Bateria słoneczna, nazywana też instalacją fotowoltaiczną, stanowi zespół urządzeń, których zadaniem jest produkcja energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Jej montaż jest opłacalny, ale należy pamiętać o pewnych warunkach stosowania baterii słonecznych. W skład typowej instalacji fotowoltaicznej wchodzą:

Co zrobić, by nasza instalacja fotowoltaiczna była opłacalna?

Na opłacalność naszej inwestycji wpływa wiele czynników. Wśród nich możemy wyróżnić:

Opłacalność instalacji off-grid (wyspowych)

W przypadku instalacji fotowoltaicznych wykorzystujących akumulatory spotykamy się z pewnymi ograniczeniami związanymi z zastosowanym rozwiązaniem.

Mimo że instalacje off-grid charakteryzuje pełna niezależność, generują one znacznie większe koszty. Jeśli nie ma konieczności zamontowania tego rodzaju baterii słonecznych, to nie są one zalecane. Jeżeli zaś chodzi o opłacalność instalacji off-grid, to ma ona drugorzędne znaczenie, jeśli nie istnieje inna możliwość pozyskania energii elektrycznej – wówczas kluczowe staje się zapewnienie dostępu do jakiejkolwiek formy zasilania.

    Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą, dzięki którejoszczędzisz na rachunkach za prąd i zadbasz o środowisko.

    Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane w naszym systemie. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w celu umówienia bezpłatnego audytu w ciągu 8 dni roboczych.

    Pozdrawiamy ESOLEO