Czy opłaca się instalować kolektory słoneczne? | ESOLEO

NAPISZ DO NAS

Kolektory słoneczne – czy to opłacalna inwestycja?

Kolektory słoneczne mogą stanowić źródło oszczędności finansowych i nieodnawialnych surowców energetycznych. Decydując się na zakup instalacji, warto zwrócić uwagę na typ kolektora słonecznego. Istotne jest również takie dobranie mocy kolektorów, by jak najefektywniej wykorzystywać wytworzone ciepło.

Kolektory słoneczne, potocznie zwane solarami, służą do konwersji fototermicznej promieniowania słonecznego na ciepło. Kolektor słoneczny jest częścią instalacji grzewczej. Do pozostałych jej elementów należą: zasobnik magazynujący ciepłą wodę, pompa obiegowa, zawory bezpieczeństwa, rurociągi łączące poszczególne elementy instalacji, sterowniki, regulatory czuwające nad prawidłową pracą instalacji oraz zasilanie elektryczne.

Rodzaje kolektorów słonecznych

Kolektor słoneczny stanowi nieodłączny element każdej instalacji solarnej, której celem jest podgrzewanie ciepłej wody. Wyróżnia się dwa rodzaje kolektorów słonecznych stosowanych w domowych instalacjach:

  1. Kolektor płaski – składa się z cienkich rurek przymocowanych do absorbera, czyli metalowej płyty pokrytej selektywną powłoką. W rurach płynie ciecz ogrzana przez absorber. Całość jest zamknięta w szczelnej obudowie, która chroni poszczególne elementy instalacji przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych. Sprawność obecnie produkowanych kolektorów płaskich może sięgać nawet 85%. Ponadto, charakteryzują się one stosunkowo niską ceną, prostą budową oraz długą niezawodnością (nawet do 25 lat). W porównaniu z kolektorami próżniowymi odznaczają się znacznie wyższą wydajnością w okresie od wiosny do jesieni.
  2. Kolektor próżniowy –jego konstrukcja opiera się na szklanych rurkach o średnicy 5–10 cm, ułożonych równolegle. W rurach znajduje się absorber, który jest otoczony próżnią. Kolektory próżniowe w chłodne pory roku zyskują pewną przewagę nad modelami płaskimi, ze względu na zdolność do absorbowania promieniowania rozproszonego oraz mniejsze straty ciepła. W produkcji są dostępne kolektory próżniowe z rurkami ciepła lub z bezpośrednim przepływem czynnika grzewczego przez absorber.

Czynniki wpływające na opłacalność instalacji kolektorów słonecznych

Kupując kolektory słoneczne, często zastanawiamy się nad ich opłacalnością. Niestety nie da się jednoznacznie określić, kiedy instalacja będzie opłacalna, tak jak nie możemy dokładnie oszacować cen nośników energii w perspektywie najbliższych kilkunastu lat. Co prawda można w przybliżeniu określić tę wartość, jednak warto też zadbać o uzyskanie dofinansowania, co w znacznym stopniu skróci czas zwrotu kosztów. Poniżej przedstawiono kilka ważnych elementów, które pomogą sprawić, by instalacja szybko zaczęła przynosić zyski.

Decydując się na instalację kolektorów słonecznych, zastanawiamy się, czy są one opłacalne. Jak już wcześniej wspomniano, opłacalność inwestycji zależy od wielu czynników, także tych niezależnych od nas, m.in. od cen paliw na rynku energetycznym, pogody w ciągu roku. Wybierając instalacje solarne, zyskujemy jednak coś więcej – wygodę, długoletnią pewność działania oraz nieograniczone źródło energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Wykorzystując odnawialne źródło energii, przyczyniamy się do zmniejszenia emisji szkodliwych związków do atmosfery, tym samym poprawiając jakość wdychanego przez nas powietrza oraz zmniejszając ilość gazów cieplarnianych dostających się do atmosfery.

    Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą, dzięki którejoszczędzisz na rachunkach za prąd i zadbasz o środowisko.

    Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane w naszym systemie. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w celu umówienia bezpłatnego audytu w ciągu 8 dni roboczych.

    Pozdrawiamy ESOLEO