Kim jest prosument? Jak nim zostać? OZE | ESOLEO

NAPISZ DO NAS

Prosument OZE – kto to jest? Jak można i czy warto nim zostać?

Kim jest prosument i czym się zajmuje? Odpowiedź na to pytanie bywa dla niektórych osób zaskakująca. Okazuje się bowiem, że prosumentem energii elektrycznej może stać się każdy z nas, nawet o tym nie wiedząc.

Definicję słowa „prosument” warto powtarzać. Im szerzej będzie znane jego znaczenie, tym więcej osób zainteresuje się tematem, a te mogą zmniejszyć wydatki na energię elektryczną za sprawą jednorazowej inwestycji w OZE.

Kto to jest prosument?

Prosument to osoba, która zajmuje się produkcją, a następnie konsumpcją tego, co wytworzyła. Innymi słowy, prosument to producent i konsument w jednym. Po raz pierwszy określenie to pojawiło się w latach 70. i dotyczyło rolników. Z czasem jednak definicja ta zyskała inne znaczenie i dzisiaj tym mianem określamy osoby, które samodzielnie wytwarzają energię elektryczną i z niej korzystają.

Pod koniec czerwca 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o OZE, która mówi, że: prosumentem jest osoba wytwarzająca energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby za pomocą mikroinstalacji, z możliwością jej magazynowania i przekazywania nadwyżki do sieci energetycznej. Mając na posesji zainstalowane panele fotowoltaiczne, można nie tylko produkować energię potrzebną do zasilenia własnego gospodarstwa, lecz także w razie nadwyżki oddać ją do systemu energetycznego i odebrać w innym czasie, np. w okresie grzewczym, kiedy rośnie zapotrzebowanie na prąd.

Nowelizacja do ustawy o OZE wprowadzona przez rząd w 2019 roku pozwala także małym i średnim firmom zostać prosumentami pod warunkiem, że wytwarzanie energii nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej. Pakiet prosumencki nakłada również ograniczenie na moc posiadanej mikroinstalacji – jej maksymalna wartość może wynosić 50 kW. Rząd dla przedsiębiorców chcących zostać prosumentami przewidział również system opustów. Mogą oni wytwarzać, magazynować w sieci i odbierać prąd w dowolnej chwili, by w pełni zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne. Co więcej, w ramach pakietu prosumenckiego wprowadzono możliwość rozliczania się w dłuższych okresach rozliczeniowych, a także lokalizowanie mikroinstalacji na terenach z przeznaczeniem innym niż produkcyjne.

Jak zostać prosumentem OZE?

Osoby zastanawiające się nad zostaniem prosumentem powinny zacząć od postawienia mikroinstalacji. To instalacja OZE (odnawialnego źródła energii) o mocy nie większej niż 50 kW, którą przyłącza się do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Mikroinstalacje dzielimy na następujące rodzaje:

Instalacja powinna być zrealizowana przez osobę wykwalifikowaną – to gwarancja poprawnego montażu i spełnienia wymogów bezpieczeństwa. Decydując się na usługodawcę, warto sprawdzić posiadanie:

Kiedy instalacja jest już gotowa, należy skontaktować się z operatorem sieci dystrybucyjnej (OSD) i złożyć zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji. Można dołączyć do dokumentu schemat instalacji elektrycznej.

Warto wiedzieć: przyłączenie mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej jest całkowicie bezpłatne.

Następnym krokiem jest instalacja licznika dwukierunkowego przez OSD. Ostatni etap to podpisanie aneksu do umowy z operatorem na określonych warunkach.

Czy warto zostać prosumentem?

Czy warto zostać prosumentem? Jakie są korzyści samodzielnego zamieniania energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną?

Prosument OZE mający instalacje fotowoltaiczne czerpie korzyści przez cały rok. Mimo że Polska nie jest tak słoneczna, jak np. Hiszpania, to zimą oraz w pochmurne dni energia elektryczna wciąż jest generowana. Co prawda jej ilość znacząco się zmniejsza ze względu na ograniczony czas promieniowania słonecznego, jednak nie powoduje to strat finansowych. Prosumenci rozliczają się z dostawcą prądu w okresie rocznym, więc przy odpowiednio dobranej instalacji fotowoltaicznej do potrzeb danego gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa wytworzone latem nadwyżki mogą wystarczyć na uzupełnienie zimowego zapotrzebowania.

    Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą, dzięki którejoszczędzisz na rachunkach za prąd i zadbasz o środowisko.

    Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane w naszym systemie. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w celu umówienia bezpłatnego audytu w ciągu 8 dni roboczych.

    Pozdrawiamy ESOLEO