Ile kosztuje instalacja c.o.? Rodzaje, eksploatacja | ESOLEO

NAPISZ DO NAS

Instalacja centralnego ogrzewania: rodzaje, montaż i eksploatacja. Koszt instalacji c.o.

Instalacja centralnego ogrzewania pozwala na utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Najpopularniejsza jest tradycyjna instalacja grzejnikowa, choć ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe lub ścienne jest coraz częściej wybieranym systemem, mimo wyższych kosztów.

Cena inwestycji oraz późniejsze koszty eksploatacyjne, jakie będziemy ponosić, zależą od rodzaju instalacji c.o. oraz zastosowanych materiałów i kotła. Instalacja ogrzewania dostosowana do naszych potrzeb, a także inwestycja w wysokiej jakości kocioł, grzejniki oraz pozostałe elementy systemu są podstawą niezawodnego ogrzewania budynku. Przed wyborem konkretnego rodzaju instalacji c.o. należy dowiedzieć się, czym się charakteryzuje, jakie są koszty inwestycji i eksploatacji, a także jakie ma wady i zalety.

Rodzaje instalacji centralnego ogrzewania (c.o.)

Instalacja c.o. składa się ze źródła ciepła (kocioł), grzejników, armatury oraz łączących je przewodów, które wykonuje się z rur miedzianych, stalowych bądź z tworzywa sztucznego. Instalacje centralnego ogrzewania ze względu na rodzaj czynnika grzewczego można podzielić na:

W zależności od sposobu wymuszenia obiegu czynnika grzewczego wyróżnia się dwa rodzaje ogrzewania wodnego:

Istotnym elementem każdej instalacji c.o. jest naczynie wzbiorcze (zwane też naczyniem wyrównawczym), które zabezpiecza przed wzrostem ciśnienia wytwarzającego się w wyniku podgrzewania wody w instalacji. Bezpieczeństwo całej instalacji grzewczej uzależnione jest od skuteczności działania tego urządzenia. W instalacjach c.o. spotyka się dwa rodzaje naczyń wzbiorczych:

Ogrzewanie podłogowe: wodne czy powietrzne?

Coraz popularniejszym sposobem ogrzewania domów w Polsce jest ogrzewanie podłogowe. Nic w tym dziwnego – to estetyczne, łatwe w eksploatacji i wygodne rozwiązanie. Istnieją następujące rodzaje ogrzewania podłogowego:.

Ile kosztuje instalacje c.o. do domu? Koszty inwestycji, montaż i eksploatacji instalacji c.o.

Wybór konkretnego systemu grzewczego oraz koszt instalacji c.o. zależą głównie od zapotrzebowania na ciepło  budynku. Instalacja centralnego ogrzewania to jeden z większych  wydatków spośród wszystkich domowych instalacji. Przybliżony całkowity koszt centralnego ogrzewania wraz z montażem i wyposażeniem kotłowni dla dwukondygnacyjnego domu o powierzchni 160 m² uzależniony jest od zastosowanych rozwiązań. Koszt kotła gazowego w zależności od modelu to ok. 5-15 tys. zł. Tańszym rozwiązaniem jest kocioł na paliwo stałe, np. ekogroszek – 5-8 tys. zł. Cena wykonania instalacji grzejnikowej wraz z materiałem to ok. 100 zł/m², natomiast ogrzewania podłogowego to ok. 150 zł/m². Dodatkowo należy uwzględnić koszty projektu i wykonania przyłącza gazowego, które mieszczą się w przedziale 5-10 tys. zł.

Do całkowitych kosztów inwestycji należy doliczyć odpowiednie przystosowanie kotłowni zgodne z przepisami, co może wynieść nawet ok. 20 tys. zł, a także okresowy zakup opału lub comiesięczne rachunki za gaz. Jak widać, wydatki związane z instalacją centralnego ogrzewania dla domu jednorodzinnego są dość wysokie. Na szczęście istnieje możliwość uzyskania bezzwrotnej dotacji na zakup lub wymianę źródła ciepła oraz elementów instalacji c.o. w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Należy jednak zapoznać się z warunkami programu. Wysokość dofinansowania zależy od dochodów członków rodziny w gospodarstwie domowym i wynosi do 90% kosztów kwalifikowanych przeznaczonych na inwestycję.

    Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą, dzięki którejoszczędzisz na rachunkach za prąd i zadbasz o środowisko.

    Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane w naszym systemie. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w celu umówienia bezpłatnego audytu w ciągu 8 dni roboczych.

    Pozdrawiamy ESOLEO