Energia jądrowa – jakie ma wady i zalety? | ESOLEO

NAPISZ DO NAS

Energia jądrowa – czym jest? Wady i zalety

Obecna sytuacja gospodarcza sprawia, iż zapotrzebowanie na energię cały czas rośnie. Konieczne staje się wykorzystywanie w coraz większym stopniu energii jądrowej oraz odnawialnych źródeł energii, będących alternatywą dla paliw kopalnych.

Współcześnie energię pozyskuje się głównie z konwencjonalnych źródeł energii, które są zasobami ograniczonymi, w dodatku wykorzystywanie ich jest szkodliwe dla środowiska. Z tego powodu zwiększa się udział odnawialnych źródeł, a także energii jądrowej. Pozyskiwanie energii w ten sposób jest postrzegane różnie w zależności od korzyści ekonomicznych, ekologicznych czy warunków społecznych.

Energia jądrowa – czym jest?

W procesie pozyskiwania energii elektrycznej coraz większe znaczenie zyskuje energia jądrowa, będąca alternatywą dla paliw kopalnych. To zmagazynowana w jądrze atomu energia, którą pozyskuje się w procesie przemiany jądrowej. W pozyskiwaniu energii jądrowej wykorzystywana jest reakcja rozszczepienia. Polega ona na podziale jądra pierwiastków na mniejsze fragmenty, w efekcie czego wydziela się duża ilość energii. Wykorzystywany w tym procesie uran musi mieć wystarczająco dużo rozszczepialnych atomów, które pozwolą na utrzymanie reakcji łańcuchowej. Z tego powodu nie wszystkie zasoby naturalnego uranu mogą zostać użyte do pozyskania energii jądrowej.

Zastosowanie energii jądrowej

Energię jądrową wykorzystuje się w procesie pozyskiwania energii elektrycznej. Odbywa się to w specjalnych elektrowniach jądrowych, które różnią się od klasycznych zakładów energetycznych sposobem pozyskiwania energii cieplnej i wykorzystywanym surowcem. W elektrowni jądrowej najważniejszym elementem jest reaktor jądrowy. To urządzenie przeznaczone do kontrolowanego uwalniania energii w wyniku łańcuchowej reakcji rozszczepienia jąder atomowych w substancji rozszczepialnej.

Energię jądrową można wykorzystać także w innych dziedzinach, w których ułatwia lub umożliwia realizację określonych działań:

Wady i zalety energii jądrowej

Spośród zalet energii jądrowej można wymienić:

Oprócz zalet wyróżnia się także kilka wad, ponieważ energia jądrowa może wpływać negatywnie na środowisko oraz społeczeństwo:

    Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą, dzięki którejoszczędzisz na rachunkach za prąd i zadbasz o środowisko.

    Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane w naszym systemie. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w celu umówienia bezpłatnego audytu w ciągu 8 dni roboczych.

    Pozdrawiamy ESOLEO