NAPISZ DO NAS

Powietrzna pompa ciepła – jak działa i ile kosztuje

Szukasz taniego źródła ciepła? Myślisz poważnie o uniezależnieniu się od rosnących cen węgla, różnego rodzaju paliw czy gazu, a przy tym chcesz zainwestować w przyjazne środowisku ogrzewanie? Poznaj możliwości powietrznej pompy ciepła, sprawdź zasadę jej działania oraz przybliżone koszty użytkowania.

Powietrzna pompa ciepła – co to za urządzenie

Powietrzna pompa ciepła to jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów pomp w naszej szerokości geograficznej. Wiele mówi się o niskich kosztach takiego sposobu pozyskiwania ciepła. Uchodzi on za bardzo ekologiczny, a jednocześnie prosty i wygodny w użytkowaniu. Jest w tym sporo racji.

Zadaniem pompy jest pozyskiwanie ciepła z otoczenia. W zależności od rodzaju pompy, możemy pobierać ciepło z wody, gruntu albo powietrza. Z tego ostatniego właśnie korzysta powietrzna pompa ciepła, o której opowiemy szerzej. Dodajmy, że do działania pompy potrzebna jest także energia elektryczna. Tę coraz chętniej czerpiemy z fotowoltaiki.

Jak działa powietrzna pompa ciepła

Do działania tego typu urządzenia niezbędna jest energia pobierana z powietrza. Jest ono wdmuchiwane za pomocą specjalnych wentylatorów do pompy. Energia zostaje zmagazynowana. Następnie dochodzi do wydobycia energii cieplnej. W końcowym etapie energia zostaje przekazana do domu i rozprowadzona w jego wnętrzu.

Warto na marginesie wspomnieć, że pompy ciepła posiadają zdolność nie tylko ogrzewania budynków, lecz także ich chłodzenia. Dzieje się to w zależności od naszych potrzeb.

Budowa powietrznej pompy ciepła

Wyróżniamy cztery kluczowe elementy powietrznej pompy ciepła. A są to:

Dodajmy jeszcze, że istotnym czynnikiem jest działanie tzw. czynnika chłodniczego. W ogólnym rozumieniu jest on cieczą, która krąży wewnątrz całego układu. To właśnie ona odpowiada za pobór ciepła z powietrza o niskiej temperaturze. W wyniku poboru ciepła z otoczenia wspomniany czynnik przechodzi w stan gazowy. Miejsce, w którym odbywa się ten proces jest parownik. Stąd też jego nazwa. W kolejnym etapie dochodzi do przejęcia pary przez sprężarkę. Dzięki niej temperatura czynnika chłodniczego ulega wzrostowi. W skraplaczu para skrapla czynnik, który w tym momencie oddaje swoje ciepło. W takiej postaci zostaje on przekazany do zaworu rozprężnego. Czynnik chłodniczy powraca do ciekłego stanu, a cały cykl zaczyna się od początku.

powietrzna pompa ciepła

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Wyróżniamy dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła. Pierwszy typ nosi nazwę split, drugi zaś – monoblok. Tym, co je odróżnia, jest ich konstrukcja.

Konstrukcja pompy powietrznej typu split jest konstrukcyjnie zbliżona do systemu opisanego powyżej. Wyposażona w wentylator, parownik, sprężarkę, zawór rozprężny, skraplacz, podgrzewacz oraz pompę obiegową transportuje ciepło oraz wspiera jego przetwarzanie. Całość dzieli się na dwa moduły. Pierwszy montuje się na zewnątrz domu, drugi – wewnątrz.

Drugi typ to pompa powietrzna typu monoblok. Konstrukcyjnie przypomina pompę typu split, jednak wszystkie elementy mieszczą się w jednym module instalowanym na zewnątrz budynku.

Pompa ciepła – ile to będzie kosztować

Powietrzna pompa ciepła to w porównaniu z innymi rodzajami pomp wariant dosyć oszczędny. Nie wymaga znacznej rozbudowy instalacji. Nie wymaga także wykonywania w gruncie żadnych wykopów. Mało tego, powietrzną pompę możemy z powodzeniem instalować w już zamieszkałych budynkach.

Jeżeli więc zależy nam, by do centralnego ogrzewania naszego domu płynęło ciepło z powietrznej pompy, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszym istotnym elementem będzie inwestycja w zakup pompy ciepła oraz jej montaż. Inwestycja może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tutaj możemy skorzystać z programów udzielających dofinansowania na odnawialne źródła energii. Należy pamiętać o dodaniu kosztów eksploatacji. Będą się one różnić w zależności od tego, czy pozyskujemy energię elektryczną z sieci czy z instalacji fotowoltaicznej. Zwłaszcza w przypadku fotowoltaiki możemy liczyć na zwrot inwestycji nawet w ciągu kilku lat. Połączenie fotowoltaiki z powietrzną pompą ciepła wydaje się bardzo rozsądnym i na dłuższą metę najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

    Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą, dzięki którejoszczędzisz na rachunkach za prąd i zadbasz o środowisko.

    Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane w naszym systemie. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w celu umówienia bezpłatnego audytu w ciągu 8 dni roboczych.

    Pozdrawiamy ESOLEO