Spis treści

Czy warto wybrać taryfę G12 lub G12w i jak na niej zaoszczędzić?
Taryfa G12 lub G12w pozwala na optymalizację wydatków oraz dodatkowe oszczędności. Jest szczególnie atrakcyjna dla osób zużywających w ciągu dnia mało energii elektrycznej. Taryfy G12 i G12w to bardzo niskie stawki za zużyte kilowatogodziny (kWh) w strefie pozaszczytowej, czyli w godzinach popołudniowych i nocnych (w przypadku G12w również w weekendy i święta).Atrakcyjna cena prądu w godzinach poza szczytowych gwarantuje niższe comiesięczne rachunki.
Taryfa G12 to obecnie druga najchętniej wybierana opcja przez klientów indywidualnych w całym kraju. Dzięki tańszej strefie nocnej oszczędności roczne mogą wynieść nawet kilkaset złotych.

Czym jest taryfa G12 lub G12w?
Zacznijmy od wyjaśnienia, co to w ogóle jest taryfa. Najprościej rzecz ujmując, stanowi ona plan cenowy, według którego jesteśmy rozliczani przez sprzedawcę energii elektrycznej. Taryfa G12 lub G12w, znana także jako taryfa zmienna, jest drugim (po taryfie G11) najpopularniejszym wariantem wybieranym przez klientów. Tym, co ją charakteryzuje, jest wydzielenie dwóch stref, w których obowiązują różne stawki za energię.
Warto rozszyfrować skrót G12:
- G – odpowiada przeznaczeniu taryfy; w tym przypadku kierowana jest ona głównie do gospodarstw domowych i klientów indywidualnych,
- 1 – oznacza grupę, do której zakwalifikowany jest dany odbiorca ze względu na maksymalną dostarczaną moc umowną, czyli intensywność użycia prądu; taryfa G12 zapewnia klientom moc nie wyższą niż 40 kW, co oznacza, że w przypadku wykorzystywania wielu sprzętów energochłonnych zapotrzebowanie na energię może być większe,
- 2 – to ilość stref czasowych, w których dokonywane jest rozliczenie.
Należy dodać, że w ofertach sprzedawców prądu dostępna jest także taryfa G12w. To specjalna grupa taryfowa, która dodatkowo zapewnia niższą cenę za energię w weekendy.
Dla kogo taryfa G12 lub G12w będzie odpowiednia?
Jak już wspomniano, taryfa G12 przeznaczona jest dla gospodarstw domowych i klientów indywidualnych. Mogą z niej jednak korzystać także podmioty takie jak: akademiki, kantyny, hospicja, domy dziecka, klasztory, przedstawicielstwa dyplomatyczne.
Taryfa G12 to rozwiązanie optymalizujące koszty comiesięcznych rachunków dla osób, które potrafią rozplanować swoje obowiązki tak, aby korzystać z energii elektrycznej w godzinach sztywnych. Najwięcej prądu w przypadku odbiorców, do których skierowana jest taryfa G12, pobierają urządzenia grzejne na prąd, AGD, np. pralka, zmywarka, a także telewizory, komputery i projektory multimedialne.
W jaki sposób obliczyć najniższe koszty prądu? Przede wszystkim należy zacząć od analizy codziennych czynności i porównania ich z wydzielonymi strefami.
Dokładne godziny obowiązywania taryfy G12w określane są przez dystrybutorów w danym regionie i mogą w różnych częściach kraju nieznacznie się od siebie różnić.
Najczęściej kształtują się następująco :
- strefa dzienna, obowiązuje w godzinach 6.00–13.00 oraz od 15.00 do 22.00 – wtedy cena prądu jest wyższa
- strefa nocna, obowiązuje od 13.00 do 15.00 oraz między 22.00 a 6.00 – wtedy cena prądu jest niższa
W przypadku taryfy G12w strefa nocna obwiązuje przez całą dobę w weekendy i w święta.
Warto zwrócić uwagę na pory nocne i popołudniowe, ponieważ wtedy ceny za kWh są najniższe. To szczególnie istotne, jeśli w mieszkaniu lub lokalu zainstalowano ogrzewanie elektryczne, które charakteryzuje się energochłonnością. Wybierając taryfę G12, można wiele zaoszczędzić, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy moc grzania determinuje spadek temperatury za oknem. Taryfa G12 nie sprawdzi się natomiast w przypadku nieregularnego zużycia prądu, kiedy niektóre zadania wykonuje się w godzinach szczytu.
Wariacją taryfy G12 jest grupa taryfowa G12w, na którą powinni zwrócić uwagę klienci wykorzystujący najwięcej prądu w weekendy.
Jak obliczyć opłacalność zmiany na taryfę dwustrefową?
Taryfa G12 zachęca niskimi cenami w nocy.
Najprostszą metodą obliczeniową, jaką bada się opłacalność zmiany, jest spisywanie stanu licznika o różnych porach dnia. Najefektywniej robić to rano, po południu i wieczorem. Wartości uzyskane w ciągu kilku następnych dni pozwolą określić proporcje, w jakich zużywa się energię elektryczną. Jeśli największe zużycie odnotowuje się od wieczora do rana, to taryfa G12 może przynieść spore oszczędności. Jeśli jednak najwięcej kWh wykorzystuje się w godzinach 15.00–22.00, czyli wtedy gdy cena prądu jest wyższa, być może lepiej pozostać przy jednostrefowej taryfie G11.
Szacuje się, że opłacalność zmiany taryfy na G12 występuje przy założeniu, że co najmniej 30% wzmożonego zużycia energii przeniesie się na godziny pozaszczytowe.
W jaki sposób zmienić taryfę na G12 lub G12w?
Doszedłeś do wniosku, że warto zmienić obecną taryfę i spróbować oszczędności z taryfą G12 lub G12w? Wystarczy, że skontaktujesz się ze swoim sprzedawcą prądu lub zalogujesz się do swojego konta w elektronicznym Biurze Obsługi Klienta. Cała procedura zmiany taryfy nie jest skomplikowana. Polega na wypełnieniu odpowiednich wniosków, a następnie złożeniu ich u danego operatora drogą mailową lub osobiście.
Czy zmiana taryfy kosztuje? Otóż nie! Raz do roku możesz bezpłatnie dokonać zmiany grupy taryfowej, nawet jeśli wymaga ona wymiany licznika lub przeprogramowania obecnego. Wszystkie działania zazwyczaj trwają od 2 tygodni do miesiąca.
