Ogrzewanie elektryczne domu, mieszkania. Koszty | ESOLEO

NAPISZ DO NAS

Ogrzewanie elektryczne – rodzaje, cena instalacji i koszty roczne

Ogrzewanie elektryczne domu lub mieszkania wielu z nas wciąż kojarzy się z drogim sposobem pozyskiwania energii cieplnej. Rzeczywiście, energia elektryczna nie jest tania, jednak nowoczesne ogrzewanie elektryczne z zastosowaniem pomp ciepła lub ogniw fotowoltaicznych znacznie obniża jej koszt.

Tanie ogrzewanie elektryczne domu jest możliwe, zwłaszcza ze wspomaganiem w postaci pompy ciepła lub ogniw fotowoltaicznych. Nie zawsze jednak takie rozwiązania można zastosować. Często do ogrzewania w mieszkaniu lub domu wykorzystuje się różnego rodzaju grzejniki – konwektorowe, olejowe, promienniki podczerwieni oraz piece akumulacyjne. Od konkretnego rozwiązania zależą koszty zarówno instalacji grzewczej, jak i późniejszej eksploatacji.

System ogrzewania elektrycznego

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o to, ile kosztuje ogrzewanie elektryczne i jakie jest najbardziej wydajne. Można jednak przyjąć, że do najbardziej ekonomicznych w przeliczeniu na 1 m² zalicza się wspomagane fotowoltaiką lub oparte na pompach ciepła systemowe ogrzewanie elektryczne. Koszty w przypadku grzejników elektrycznych zainstalowanych w pomieszczeniach będą wyższe głównie ze względu na ogólnie wysoki koszt energii elektrycznej.

Ogrzewanie elektryczne czy gazowe?

Jeśli nie mamy możliwości wsparcia ogrzewania elektrycznego innym rodzajem ogrzewania ani zredukowania kosztów wykorzystywania energii za pomocą fotowoltaiki albo pompy ciepła, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie ogrzewanie gazowe. Ogrzewanie elektryczne mieszkania o niewielkiej powierzchni i dobrej izolacji termicznej nie generuje dużych opłat za prąd. W przypadku jednak kamienicy z wysokim stropem lub domu jednorodzinnego może się okazać nawet dwukrotnie wyższe niż alternatywne ogrzewanie gazowe. Jeśli np. mieszkanie ma 50 m², to – mimo że w przeliczeniu na 1 m² powierzchni koszty ogrzewania są większe – ogniwa fotowoltaiczne lub pompy ciepła mogą stać się rozwiązaniem racjonalnym, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę cenę instalacji i możliwości techniczne na danym terenie. Wykonanie przyłącza gazowego nie zawsze okazuje się możliwe, podczas gdy przyłączenie do sieci elektroenergetycznej zazwyczaj nie stanowi problemu.

Grzejniki elektryczne zamiast ogrzewania systemowego

Ogrzewanie elektryczne w postaci grzejników, niezależnie od ich rodzaju, realizowane jest dla każdego pomieszczenia osobno. Niektóre urządzenia grzejne montowane są na stałe, inne realizowane jako mobilne, z możliwością transportowania między pomieszczeniami w zależności od potrzeb. Najczęściej spotykane typy grzejników elektrycznych to:

Ogrzewanie elektryczne – koszty zużycia energii

Koszty eksploatacyjne ogrzewania elektrycznego są zróżnicowane i zależą od konkretnych rozwiązań. Przykładowo, roczne koszty zużycia energii elektrycznej dla nowego domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m², zamieszkiwanego przez 4 osoby, wynoszą odpowiednio:

● pompa ciepła – około 1700 zł,
● ogrzewanie elektryczne akumulacyjne – około 3800 zł,
● ogrzewanie elektryczne bezpośrednie (grzejniki) – około 7300 zł*.

    Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą, dzięki którejoszczędzisz na rachunkach za prąd i zadbasz o środowisko.

    Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane w naszym systemie. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w celu umówienia bezpłatnego audytu w ciągu 8 dni roboczych.

    Pozdrawiamy ESOLEO