NAPISZ DO NAS

Czy instalacja systemu fotowoltaicznego jest opłacalna?

Instalacja fotowoltaiczna to może być spory wydatek. Dla niektórych będzie to koszt rzędu kilkunastu, dla innych kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mimo to nęci nas wizja niezależności od rosnących cen prądu dostarczanego przez zakłady energetyczne. Duże wsparcie finansowe, które możemy otrzymać z uruchamianych w ostatnich latach programów wspierających odnawialne źródła energii stanowi dodatkową zachętę. Zatem wiele wskazuje, że instalacja systemu fotowoltaicznego jest opłacalna.  Czy rzeczywiście tak jest?

Opłacalność systemu fotowoltaicznego – co bierzemy pod uwagę?

Zacznijmy od podstawowej sprawy. Fotowoltaika to sposób pobierania energii z odnawialnego źródła, jakim jest energia słoneczna. Korzystamy zatem z nieograniczonego zasobu, powszechnie dostępnego, a jego produkcja nic nie kosztuje. Tak naprawdę inwestujemy jedynie w sprzęt, który pomoże pozyskać energię i przetworzyć ją na prąd.

Podczas analizy opłacalności przyszłej instalacji PV bierzemy pod uwagę indywidualne uwarunkowania np. rodzaj i kształt dachu, występowanie zacienienia, potrzebna moc, trwałość paneli fotowoltaicznych czy jakość nabywanego sprzętu  – ten powinien posiadać odpowiednie certyfikaty oraz gwarancje umożliwiające ich wykorzystanie na terenie Polski. W przypadku montażu w bardziej wymagających warunkach, na opłacalność fotowoltaiki wpłyną także rodzaje konstrukcji mocujących czy optymalizatory mocy. Kluczową rolę odgrywa tutaj doświadczenie ekipy instalatorów.

Trzeba obliczyć potrzebną moc

Chcemy, aby fotowoltaika produkowała optymalną ilość energii, ani za dużo ani tym bardziej za mało! Dlatego już na etapie projektowania własnej elektrowni solarnej należy dokonać odpowiednich wyliczeń tak, aby dobrać liczbę paneli o konkretnej mocy, które pokryją zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd. Dostępne są rozbudowane kalkulatory pomocne przy ustalaniu mocy, w których uwzględnimy  działające w naszym domu sprzęty, a także możemy posłużyć się rachunkami za prąd – najczęściej liczymy średnią miesięczną z sumy rachunków za ostatnie 12 miesięcy.

Jak zostać prosumentem

Prosument to osoba, która wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby. Wykorzystuje w tym celu odnawialne źródła energii. Nadwyżki pozyskanej energii przekazuje do sieci energetycznej. W zależności od wielkości posiadanej instalacji, może w przyszłości (np. w miesiącach zimowych, kiedy instalacja wytwarza mniej prądu) odebrać odpowiednią część przekazanej energii elektrycznej.

Prosumenci posiadający instalację o mocy do 10 kW odbierają 80% energii przesłanej do sieci energetycznej. Właściciele instalacji o mocy przekraczającej 10 kW już tylko 70%. Na rynku oferowana jest również łączona oferta ESOLEO i Plusa w której klient może odbierać nawet 100% oddanej do sieci energii. Tak przedstawia się sytuacja prosumentów w 2021 roku. Warto dodać, że dopóki prosumenci odzyskują przesłaną energię, nie ponoszą za jej odbiór  dodatkowych kosztów. Jeśli jednak ich zapotrzebowanie na prąd się zwiększy, będą musieli ponieść koszty według standardowej stawki narzuconej przez operatora sieci energetycznej.

Kiedy montaż fotowoltaiki nie będzie opłacalny

W zdecydowanej większość przypadków instalacja paneli fotowoltaicznych okaże się inwestycją bardzo opłacalną a zainwestowane środki zwrócą się już po kilku latach. Istnieje jednak szereg czynników, przez które instalacja PV może okazać się nieefektywna. Jedną z takich sytuacji jest umieszczenie paneli PV w stale zacienionym miejscu lub też na dachu zorientowanym na północ.

Również wtedy, gdy planujemy zmianę miejsca zamieszkania bądź też gruntowny remont domu, a zwłaszcza poszycia dachowego, inwestycja w fotowoltaikę niespecjalnie się opłaci. Własna elektrownia słoneczna to projekt na długie lata. Dlatego warto montować ją na dachu nie wymagającym remontu w najbliższym czasie. Demontaż może okazać się dość kosztowny.

Ważna jest również odpowiednia realizacja montażu instalacji. Niewłaściwe połączenie poszczególnych elementów instalacji, w tym modułów fotowoltaicznych, może wpływać na zmniejszenie produktywności całej instalacji, a co za tym idzie ilości wyprodukowanej energii i opłacalności tej inwestycji.

Jak sprawić, by instalacja systemu fotowoltaicznego stała się bardziej opłacalna

Na opłacalność fotowoltaiki składa się kilka istotnych czynników. Najważniejsze z nich to jakość, wytrzymałość oraz odporność sprzętu, potwierdzone właściwymi certyfikatami oraz gwarancjami. Inwestycja w komponenty sprawdzonych producentów pozwala cieszyć się niezawodnym działaniem fotowoltaiki przez kolejne lata, jak również zapewnia wsparcie serwisantów i konserwatorów.

Musimy zadbać o maksymalną wydajność paneli fotowoltaicznych w miejscu, w którym zostały zamontowane. Już na etapie projektu warto wybrać miejsce, do którego dotrą promienie słoneczne i które nie będzie narażone na zacienienie oraz zbyt uporczywe działanie czynników zewnętrznych (np. spalin z „kopciucha” sąsiada😊). Również konstrukcja oraz pokrycie dachu powinny być przyjazne fotowoltaice.

Zaraz po uruchomieniu instalacji warto sprawdzać na monitoringu, czy produkcja energii jest na zakładanym pierwotnie poziomie. Jeżeli nie, warto skontaktować się z serwisem w celu weryfikacji przyczyn zakłócenia.

Jeśli chcemy obniżyć koszt budowy i montażu instalacji PV, warto skorzystać z jednego z programów wspierających odnawialne źródła energii. Są to programy udzielające wsparcia finansowego m.in. na nowo powstające instalacje fotowoltaiczne. W ramach tego typu działań możemy otrzymać zwrot części środków poniesionych na zakup oraz montaż sprzętu, bądź też skorzystać z ulgi podatkowej. Wniosek o dofinansowanie możemy złożyć w wybranym programie ogólnokrajowym czy też lokalnym. Szanse na otrzymanie dotacji są wciąż duże, a tym samym mogą obniżyć tzw. koszt pierwotny instalacji, czyniąc inwestycję o wiele bardziej opłacalną.

    Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą, dzięki którejoszczędzisz na rachunkach za prąd i zadbasz o środowisko.

    Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane w naszym systemie. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w celu umówienia bezpłatnego audytu w ciągu 8 dni roboczych.

    Pozdrawiamy ESOLEO