Spis treści

  Działanie fotowoltaiki w czasie awarii sieci, czyli tzw. blackoutu

  W temacie fotowoltaiki często pojawiają się wzmianki o magazynach energii. Są one urządzeniami gromadzącymi i przechowującymi nadwyżkę energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne. Takie rozwiązanie pozwala zmaksymalizować autokonsumpcję energii poprzez użycie tej zmagazynowanej w czasie, gdy instalacja nie pracuje, np. w nocy lub w pochmurne dni. Magazyny energii to korzystne rozwiązanie dla osób, które nie zużywają w ciągu dnia całego prądu, jaki instalacja fotowoltaiczna produkuje, ale także wszystkich dążących do większej niezależności energetycznej i maksymalizacji oszczędności. 

  Czasem mogą jednak mieć miejsce niespodziewane zdarzenia jak np. ekstremalne warunki atmosferyczne, awarie czy celowe wyłączenie elektrowni. Mówi się wtedy o tak zwanym blackoucie, czyli nagłej przerwie w dostawie energii elektrycznej.

  Większość instalacji fotowoltaicznych w Polsce działa na zasadzie on-grid, co oznacza, że są one stale połączone z siecią elektryczną. W tym wypadku, kiedy nastąpi niespodziewany blackout, instalacja zostanie odłączona, a produkowany przez panele prąd nie będzie mógł zostać dostarczony do domowych gniazdek. Dzieje się tak przez specjalnie wbudowane zabezpieczenie, które w przypadku awarii sieci chroni robotników pracujących przy naprawie usterki przed ewentualnym porażeniem przez spływający do sieci prąd. Właśnie dlatego inwertery posiadają wbudowane zabezpieczenia antywyspowe, które wyłączają urządzenie, kiedy dostaną sygnał o awarii sieci. Skutkiem ubocznym takiego zabezpieczenia jest niestety brak prądu w domu.

  Na szczęście istnieją rozwiązania, które w czasie przerwy w dostawie prądu zapewniają dalsze działanie instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie – nieprzerwany dostęp do energii elektrycznej. Mówimy wtedy o stworzeniu instalacji hybrydowej, która podczas awarii zmienia tryb pracy z sieciowej na wyspowy, czyli nie łączy się z siecią elektroenergetyczną. Takim rozwiązaniem jest uzupełnienie magazynu energii o moduł zasilania awaryjnego, który zapewni pracę systemu w przypadku braku zasilania z sieci, stanowiąc zabezpieczenie przed awariami czy przerwami w dostawach prądu.

  Magazyn energii Huawei Luna2000 pozwala na rozbudowę zasilania awaryjnego poprzez dokupienie urządzenia o nazwie Backup Box, kompatybilnego z falownikami Huawei, które automatycznie wykrywa zanik napięcia w sieci i przełącza źródło energii na akumulator Luna2000. Dzięki temu podczas blackoutu instalacja fotowoltaiczna może dalej zasilać odbiory krytyczne prądem jednofazowym oraz ładować magazyn energii. Aby instalacja działała poprawnie, zamontowane musi zostać gniazdo elektryczne 230 V, do którego będzie można podłączyć domowe sprzęty. Po usunięciu awarii sieci falownik przełącza się z powrotem do stanu podłączenia do sieci. 

  Co więcej, magazyn Huawei Luna2000 jest wyposażony w specjalny przycisk „black start”. Umożliwia on skorzystanie z funkcji wznowienia zasilania całego lub części obciążeń bez wsparcia z zewnętrznej sieci. Jeśli w magazynie znajduje się wystarczająca ilość energii, funkcja „black start” działa nawet bez wsparcia fotowoltaiki. 

  Przy wyborze odpowiedniego falownika możliwa jest również konfiguracja off-grid, która pozwala na całkowite uniezależnienie się od sieci energetycznej, ponieważ nie jest do niej podłączona. W takiej instalacji wyprodukowany prąd trafia do domowych urządzeń lub magazynów energii zamiast do sieci. System nieprzyłączony do sieci jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które chcą zasilić energią miejsca, gdzie dostęp do sieci jest utrudniony bądź zdarzają się częste awarie i przerwy w dostawach prądu.

  Inspiracje

   * Pola wymagane

   Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą, dzięki którejoszczędzisz na rachunkach za prąd i zadbasz o środowisko.

   Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane w naszym systemie. Niebawem nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

   Pozdrawiamy ESOLEO

   Mój prąd 5.0
   Zadzwoń
   Kontakt z doradcą

    * Pola wymagane

    Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą, dzięki którejoszczędzisz na rachunkach za prąd i zadbasz o środowisko.

    Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane w naszym systemie. Niebawem nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

    Pozdrawiamy ESOLEO

     * Pola wymagane

     Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą, dzięki którejoszczędzisz na rachunkach za prąd i zadbasz o środowisko.

     Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane w naszym systemie. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w celu umówienia bezpłatnego audytu w ciągu 8 dni roboczych.

     Pozdrawiamy ESOLEO