Spis treści

Pianka poliuretanowa – właściwości i zastosowanie
Czym jest pianka poliuretanowa i czemu zawdzięcza swoją popularność? Poznaj szczegóły dotyczące zastosowania i właściwości tego materiału i dowiedz się, dlaczego warto zwrócić na nią uwagę, wybierając metodę ocieplenia dla swojego domu.
Pianka poliuretanowa – co to takiego
Czym jest pianka poliuretanowa? To połączenie dwóch składników, a mianowicie – izocyjaninu i poliolu. To pochodne ropy naftowej. Twardość pianki oraz jej sprężystość może zależeć od różnych czynników. Są to m.in. proporcje, jak również wykorzystanie dodatkowych materiałów. Ważny jest oczywiście cel, do którego przeznaczony jest konkretny rodzaj pianki.
Istnieje wiele zastosowań pianki izolacyjnej. Stosuje się ją do produkcji np. materacy, mat czy tapet, ale nie tylko. Popularność pianki wynika głównie z jej właściwości izolacyjnych. Wykorzystuje się ją do ocieplania m.in. ścian budynków. Stanowi dobrą alternatywę dla innych znanych materiałów ociepleniowych, jak choćby wełna mineralna czy styropian.

Do czego służy pianka poliuretanowa
Popularność poliuretanu daje się zauważyć w wielu branżach. Dzieje się tak z uwagi na jego właściwości. Pianka poliuretanowa jest przede wszystkim elastyczna i łatwa w obróbce. Nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. Stanowi dobry wypełniacz także tam, gdzie mamy do czynienia z małymi otworami. Jest nie tylko dobrym izolatorem, jeśli chodzi o temperaturę. Na uwagę zasługują także właściwości akustyczne tego tworzywa.
W przypadku planowanej instalacji grzewczej wyposażonej w pompę ciepła do centralnego ogrzewania, ocieplenie elementów instalacji pianką poliuretanową ma szczególne znaczenie. Pianka poliuretanowa posiada doskonałe właściwości izolacyjne, co oznacza, że skutecznie ogranicza utratę ciepła.
Pianka poliuretanowa świetnie nadaje się do ocieplania budynków. Dlaczego? Oprócz wspomnianych wyżej właściwości, wydaje się odporna na działanie wilgoci, jak również różnego rodzaju grzybów. Jest materiałem, który łatwo dopasowuje się do danej powierzchni, a przy tym dobrze wypełnia szczeliny. Warto również podkreślić jej trwałość. Dlatego też tak chętnie wykorzystywana jest do ocieplania ścian zarówno w dolnych kondygnacjach budynków – tam, gdzie przez większą część roku panuje chłód i wilgoć, – jak również poddaszy, które eksponowane są na działanie słońca.
Poszczególne rodzaje i właściwości
Możemy się spotkać z podziałem na jedno i wieloskładnikowe pianki poliuretanowe. Ten drugi rodzaj odznacza się większą zwartością. Może być używany do ocieplania murów wielowarstwowych. Dobrze sprawdzi się tam, gdzie panuje mniejsza wilgoć. Pianki wieloskładnikowe możemy też szybciej poddawać obróbce z uwagi na krótszy czas schnięcia. Warto również pamiętać o objętości poszczególnych typów. Pianka jednoskładnikowa zwiększa swą objętość do ok. 50%. Z kolei objętość wieloskładnikowej może wynieść nawet 120%.
Istnieje także podział na pianki otwarto i zamkniętokomórkowe. Pianka otwartokomórkowa to materiał, który lepiej przepuszcza wilgoć, a więc może znaleźć zastosowanie w uszczelnianiu drewnianych powierzchni. Nie powinna tym samym być wykorzystywana tam, gdzie panuje duża wilgoć. Pianki otwartokomórkowej raczej nie wykorzystamy w piwnicy. W takich miejscach lepiej sprawdzi się pianka zamkniętokomórkowa, która jest bardziej sztywna i odporna na działanie wilgoci.
Czy warto ocieplać dom pianką poliuretanową?
Za wykorzystaniem pianki poliuretanowej przemawia wiele czynników. Są to m.in. łatwość stosowania i obróbki. Odpowiednio dobrany typ pianki chroni przed powstawaniem grzybów oraz pleśni. Stąd też możemy mieć pewność, że wykorzystanie tego materiału w ociepleniu nie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Warto też pamiętać, że oprócz dobrej izolacyjności cieplnej, zyskujemy również izolację akustyczną.
Pianka poliuretanowa wykazuje dużą odporność na szeroki zakres temperatur. Mówi się nawet o minus 50 czy 60 stopniach Celsjusza w dolnej granicy. Jest to dosyć duża wytrzymałość, biorąc pod uwagę fakt, że takie temperatury w naszej szerokości geograficznej nie występują. Do dyspozycji mamy też urządzenia umożliwiające różne sposoby aplikacji, jak choćby pianki wężykowe czy pistoletowe. Ich koszt nie jest wysoki. Aplikacja pianki jest ponadto prosta i sprawdza się zwłaszcza w trudnodostępnych miejscach o nieregularnym ukształtowaniu, gdzie zastosowanie mineralnej wełny bądź styropianu może okazać się problematyczne.
Jak dobrać odpowiednią pompę ciepła? Czy przewymiarowana pompa ciepła okaże się nieekonomiczna?
