Spis treści

  Dlaczego warto porzucić węgiel i przenieść się na pompę ciepła?

  Z każdej strony słyszymy ostatnio o podwyżkach kosztów ogrzewania. W zestawieniu opłat za urządzenia grzewcze w drugiej połowie 2022 r. najniższe koszty miały zapewniać pompy ciepła. Dlaczego pompy uważa się za najtańsze źródło ciepła i jaki jest ich realny koszt?

  Osoby ogrzewające dotychczas dom węglem w tym roku mogą mieć z tym problem. Badania pokazują, że 40% wszystkich grzejących domy tym surowcem nie posiada żadnych jego zapasów na nadchodzący sezon. W lipcu bieżącego roku miesięczna produkcja wyniosła poniżej 4 mln ton wobec ponad 4,3 mln ton w tym samym miesiącu zeszłego roku. Inwestycje górnicze są jednak czasochłonne, więc zwiększenie wydobywania tego surowca w krótkim okresie jest po prostu niemożliwe. Wychodzi na to, że wydobycie węgla maleje, a jego ceny stale rosną.

  W najnowszym zestawieniu z września 2022 r. ogrzewanie kotłem węglowym wiąże się z najwyższymi kosztami na tle innych urządzeń grzewczych. Różnice tych kosztów w zależności od stopnia ocieplenia budynku mogą wynosić nawet 13 tys. zł rocznie. Już teraz jest to drogie rozwiązanie, a biorąc pod uwagę stale rosnące ceny, w przyszłości może stać się jeszcze droższe. Ogrzewający węglem powinni się zatem zastanowić nad zmianą źródła ogrzewania i termomodernizacją, która może przynieść im oszczędności.


  kompaktowa pompa ciepla

  Jako najtańsze rozwiązanie w rankingu plasują się pompy ciepła. Urządzenia te kojarzone są zwykle z niemałym kosztem zakupu, jednak przy tak wysokich, jak obecnie cenach paliw powinniśmy zwrócić raczej uwagę na koszty eksploatacji zamiast na początkowe koszty inwestycyjne. Ale czym pompy ciepła są i dlaczego uważa się je za najbardziej oszczędne na tle instalacji grzewczych?

  Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają ciepło z powietrza, aby następnie przekazać je do centralnego ogrzewania bądź do podgrzania wody użytkowej. Są to sprzęty bezobsługowe i automatyczne, dzięki którym jesteśmy w stanie w prosty i komfortowy sposób ogrzać swój dom. Od  innych form ogrzewania różnią się przede wszystkim brakiem negatywnego wpływu na środowisko, ponieważ podczas pozyskiwania ciepła, nie spalają one żadnego medium emitującego zanieczyszczenia.
  Pompa ciepła wykorzystuje ciepło pozyskane z powietrza, natomiast do jego przemiany w centralne ogrzewanie potrzebuje energii elektrycznej. Z tego powodu warto zastanowić się nad połączeniem pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu będziemy w stanie ogrzewać dom i wodę w jeszcze bardziej oszczędny i przyjazny dla środowiska sposób.

  Na całkowity koszt inwestycji w pompę ciepła składa się cena instalacji, która obejmuje zazwyczaj: zasobnik CO i CWU, naczynia przeponowe do CO i CWU, grzałkę i pompę obiegową. W skład kosztów wchodzi również podatek VAT w wysokości 8% oraz kompleksowy montaż. W jego ramach mieszczą się takie operacje jak wykonanie połączeń hydraulicznych, chłodniczych i elektrycznych, konfiguracja i uruchomienie sprzętu oraz koszty przewozu materiałów.

  Ceny węgla sięgają już 3700 zł za tonę, natomiast jeśli chodzi o koszty ogrzewania, w przypadku domu o powierzchni 150 m2 wykonanego w standardzie WT 2021, przy obecnych cenach prądu wynoszą one dla pomp ciepła z grzejnikami i pomp ciepła z grzaniem podłogowym kolejno: 2268 zł i 1855 zł rocznie. Zakładając ceny prądu i gazu na 2023 r. obliczone na podstawie cen rynkowych, w kolejnym roku koszty te wzrosną odpowiednio do 3643 zł i 2558 zł rocznie.

  Przed zakupem pompy ciepła warto jest zastanowić się, jaką moc urządzenia wybrać. Od tego będzie zależała bowiem finalna cena. Trzeba przy tym uwzględnić nie tylko wielkość powierzchni budynku, ale również inne czynniki. W przeciwieństwie do kotłów, moc pompy ciepła zależy od temperatury zewnętrznej. Istotne jest zatem wzięcie pod uwagę standardu, w jakim został wybudowany budynek, określającego grubość izolacji przegród oraz wentylację pomieszczeń. Na podstawie tego można wyliczyć sumę strat związanych z przenikaniem ciepła przez ściany, okna, drzwi i podłogi, która określa zapotrzebowanie całego budynku na moc urządzenia grzewczego wyrażoną w kW.
  Przy doborze odpowiedniej mocy pompy ciepła ważna jest także oczekiwana temperatura w pomieszczeniach. Decydując się na optymalną temperaturę 20 °C, późniejsza zmiana na wyższą wartość może okazać się niemożliwa ze względu na niewystarczającą moc pompy ciepła. Dlatego należy uwzględnić taką możliwość jeszcze przed kupnem urządzenia.

  Przede wszystkim, wybierając pompę ciepła do swojego domu, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy specjalizującej się w montażu takiego sprzętu. Nie wszyscy instalatorzy biorą pod uwagę wszelkie istotne czynniki i przy wyborze urządzenia kierują się jedynie powierzchnią budynku. Niestety, źle dobrana pompa ciepła może przynieść negatywne skutki w postaci krótszej żywotności sprzętu lub po prostu niedostatecznym komfortem korzystania z instalacji.

  Inspiracje

   * Pola wymagane

   Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą, dzięki którejoszczędzisz na rachunkach za prąd i zadbasz o środowisko.

   Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane w naszym systemie. Niebawem nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

   Pozdrawiamy ESOLEO

   Mój prąd 5.0
   Zadzwoń
   Kontakt z doradcą

    * Pola wymagane

    Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą, dzięki którejoszczędzisz na rachunkach za prąd i zadbasz o środowisko.

    Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane w naszym systemie. Niebawem nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

    Pozdrawiamy ESOLEO

     * Pola wymagane

     Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą, dzięki którejoszczędzisz na rachunkach za prąd i zadbasz o środowisko.

     Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane w naszym systemie. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą w celu umówienia bezpłatnego audytu w ciągu 8 dni roboczych.

     Pozdrawiamy ESOLEO